| Default | |
| Operating System | Windows 11 Home & Pro MAR, Ubuntu Linux, Free DOS |
| Display Size | 16.0" |
| Display Max Resolution | 1920 x 1200 |
| Chipset | Integrated SoC |
| Processors | Intel Core Ultra 5 125U, Intel Core Ultra 7 155U |
| Ram Memory | 2 SODIMM slots, Up to 32 GB DDR5-5600 |
| Hard Disk Drive | SSD M.2 |
| Graphics | Intel Graphics |
| Weight | Starting at 1.75 kg |
| Network Adapter | Gigabit Ethernet |
| WiFi | Yes |
| Web Camera | Optional |
| Dimensions | 35.94 x 25.10 x 1.09 cm |
| Optical Disk Drive | N/A |
| USB | 2x USB 3.2 Gen 2x2 Type-C, 2x USB 3.2 Gen 1.0 Type-A |
| Ports | HDMI, RJ-45, Headphone/microphone combo jack |
| Power Supply Adapter | 45 W, 65W or 100 W |